اتوپلاستی

اتوپلاستی : برخی از افراد به طور مادرزادی با مشکلاتی همچون گوش هایی بزرگ تر از حالت استاندارد، گوش های بیرون زده و غیره متولد می شوند یا ممکن است گوش های شان در اثر عواملی همچون استفاده از گوشواره های سنگین دچار مشکلات ظاهری شده و اعتماد به نفس آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

جراحی گوش یا اتوپلاستی با رفع ایرادات موجود در گوش باعث بهبود ظاهر آن و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد شد.

اتوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی گوش یکی از انواع جراحی زیبایی می باشد که در اصطلاح به آن اتوپلاستی گفته می شود.

اتوپلاستی می بایست توسط  یک جراح پلاستیک با تجربه و با مهارت کافی انجام گیرد در غیر اینصورت ممکن است نتیجه به دست آمده از آن رضایت بخش نباشد.

در جراحی گوش با توجه به مشکلی که بیمار به دلیل آن به فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه نموده است، از تکنیک های مخصوصی استفاده می شود.

 

اتوپلاستی

 

مزایای انجام اتوپلاستی

 • زمان دستیابی به بهبودی در جراحی گوش بسیار کم بوده و بعد از یک هفته استراحت کامل، فرد بهبود می یابد.
 • این روش بسیار ایمن، ساده و بدون خطر می باشد..
 • موجب رفع نواقص ظاهری می شود.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می گردد.

دلایل انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی معمولا به دلایل زیر رخ می دهد :

 • در صورتی که یک یا هر دو گوش فرد ، نسبت به سر او فاصله زیادی داشته باشد.
 • در صورتی که گوش ها دارای برجستگی غیر طبیعی یا عدم تقارن باشند.
 • در مواردی که گوش فرد در مقایسه با سایز سر او ، خیلی بزرگ تر باشد.
 • افرادی که در اثر حادثه یا به دلیل درمان برخی بیماری ها ، بخشی یا تمام لاله گوش خود را از دست داده اند.
 • اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ،غالبا در هر دو گوش انجام می شود تا قادر به ایجاد بیشترین تقارن باشد.

جراحی اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است ؟

افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی گوش دارند می بایست از شرایط زیر برخوردار باشند :

 • کاندیدای انجام جراحی گوش بهتر است برای انجام این جراحی حداقل 5 سال داشته باشد ، چرا که در این سن رشد غضروف گوش تکامل یافته است.
 • دارای سلامت جسمی کامل باشند تا در حین و بعد از عمل با مشکل مواجه نشوند.
 • با هیچ نوع عفونت یا بیماری خطرناکی در گوش خود مواجه نباشند.
 • افراد به منظور جراحی گوش ، نباید سیگاری باشند.
 • کاندیدای مناسب جراحی گوش ، باید نسبت به این جراحی دیدی واقع بینانه داشته و انتظاراتی نامعقول از نتیجه این جراحی نداشته باشد.

محدودیت سنی در جراحی گوش

اتوپلاستي در کودکان بالای 6 سال قابل انجام است و باید گفت که نتیجه جراحی گوش در کودکان ، به دلیل نرم بودن غضروف های گوش رضایت بخش تر از جراحی گوش در بزرگسالان می باشد.

هر چند نتیجه جراحی گوش در صورتی که افراد انتظارات واقع بینانه ای از آن داشته باشند در حدی است که افراد را راضی می نماید.

در صورت تمایل به صفحه رسمی اینستاگرام یا گالری تصاویر وب سایت دکتر محمد ابراهیمی مراجعه نموده و نمونه کار های ایشان را ببینید.

مشاوره برای عمل اتوپلاستی

مشاوره برای عمل اتوپلاستی ، یکی از موارد موثر در موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی اتوپلاستی می باشد ؛ زیرا افراد می توانند طی این جلسه اهداف خود از انجام این عمل را به طور کامل برای جراح گوش عنوان نمایند.

همچنین در این جلسه ، افراد می بایست در صورت حساسیت های دارویی ، ابتلا به بیماری های خاص و غیره با پزشک معالج خود صحبت نمایند.

به طور کلی متقاضی جراحی گوش می بایست تمامی نکات و دستورالعمل هایی که جراح گوش برای وی توصیه می کند را به درستی به کار گیرد تا به نتیجه ایده آل خود از این جراحی دست یابد.

 

اتوپلاستی

فرآیند عمل اتوپلاستی

تکنیک هایی که در حین این عمل بکار گرفته می شوند به وسعت ایرادات گوش بیمار بستگی دارد.

تکنیکی که جراح معالج شما بر می گزیند بیانگر محل ایجاد برش و جای بخیه جراحی می باشد.

محل های ایجاد برش جراحی گوش در کدام نواحی می باشند ؟

 1. ناحیه پشت گوش ها
 2. داخل چین های درونی گوش

عمل اتوپلاستی

پزشک متخصص پس از ایجاد برش در ناحیه مورد نظر خود ، اقدام به حذف پوست وغضروف اضافی گوش بیمار می نماید.

در انتها جراح معالج ، نسبت به جاسازی غضروف باقی مانده در محل مناسب آن اقدام کرده و به وسیله بخیه ، فرم جدید آن را تثبیت می کند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • بعد از عمل اتوپلاستی ، گوش های بیمار جهت حفاظت و ایمنی بیشتر باند پیچی می شوند.
 • بعد از جراحی گوش ، ممکن است بیمار کمی خارش و ناراحتی داشته باشد که بدین منظور توصیه می شود داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح معالج خود را بر اساس دستورالعمل توصیه شده مصرف کند.
 • لازم به ذکر است در صورتی که حتی با مصرف دارو نیز این حس خارش و ناراحتی فروکش نکند و شدت نیز بیابد ، در چنین مواردی تماس با پزشک معالج الزامی می باشد.
 • بیماران می بایست جهت پیشگیری از ایجاد فشار بر روی گوش های خود ، فقط به صورت طاقباز بخوابند و از خوابیدن به پهلو و قرار دادن سر از بغل بر روی بالش خودداری نمایند.
 • تا مدتی بعد از جراحی گوش ، بیماران می بایست از خاراندن و همچنین تحت فشار قرار دادن گوش خود اجتناب نمایند.

سایر مراقبت ها بعد از جراحی گوش

 • بیماران بهتر است در طول دوران نقاهت پس از جراحی گوش ، لباس های دارای دکمه یا لباس های با یقه باز بپوشند تا در زمان تعویض لباس ، گوش آن ها تحت فشار قرار نگیرد.
 • معمولا چند روز بعد از عمل اتوپلاستی ، بانداژی که در پایان جراحی بر روی گوش بیمار قرار داده شده است توسط جراح معالج باز می شود.
 • پس از باز کردن بانداژ گوش ها ، بیمار می بایست به مدت 2 – 6 هفته جهت حفاظت از گوش های خود در هنگام شب و استراحت از یک هدبند مخصوص استفاده کند.
 • در ارتباط با بخیه ها نیز باید بگوییم که برخی بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند ، اما بعضی دیگر از بخیه ها باید در زمان معین و توسط جراح معالج کشیده شوند.
 • زمان مناسب جهت دوش گرفتن و استحمام نیز بعد از جراحی گوش توسط جراح معالج به بیماران اعلام می شود.
 • حداقل به مدت 2 هفته بعد از عمل اتوپلاستی ، کشیدن سیگار و استنشاق دود آن ممنوع است ، زیرا این مسئله می تواند فرآیند بهبودی را مختل کرده و روند ترمیم زخم های جراحی را نیز دچار اختلال کند.

نتیجه عمل اتوپلاستی

بلافاصله پس از اینکه بانداژ گوش از روی گوش های بیمار برداشته می شود ، بیمار می تواند تغییرات وسیعی را به طور کاملا ملموس در شکل ظاهری گوش های خود احساس کند.

البته به طور کلی ، یکماه الی یکماه و نیم زمان نیاز است تا بیمار به طور کامل بهبود یافته و بتواند نتیجه نهایی عمل را مشاهده نماید.

لازم به ذکر است که تغییرات ایجاد شده در گوش ها طی عمل جراحی زیبایی گوش ، دائمی بوده و بازگشت پذیر نیست.

 

اتوپلاستی

آیا بعد از عمل اتوپلاستی ، جای زخم باقی خواهد ماند ؟

به طور کلی بعد از عمل زیبایی گوش و پس از پایان پروسه بهبودی ، اسکار یا در حقیقت همان جای زخم باریکی در ناحیه پشت گوش بیمار به جا می ماند.

البته توجه داشته باشید به این خاطر که برش جراحی و متعاقبا اسکار ناشی از آن ، در بخش تا خوردگی طبیعی گوش بیمار ایجاد شده است به خوبی قابل رویت نخواهد بود.

آیا عمل اتوپلاستی بر شنوایی تاثیر می گذارد ؟

اتوپلاستی به هیچ عنوان بر روی شنوایی تاثیر منفی نمی گذارد ، چرا که هدف از این جراحی اصلاح لاله گوش و فرم ظاهری آن می باشد.

بنابراین سیستم شنوایی که به گوش داخلی و میانی مرتبط است ، هرگز تحت تاثیر جراحی زیبایی گوش قرار نگرفته و شنوایی فرد در اثر عمل اتوپلاستی مختل نخواهد شد.

انجام عمل اتوپلاستی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان این عمل بین 1 تا 2 ساعت بوده و با توجه به عواملی همچون شدت ایرادات گوش و میزان اصلاحاتی که باید بر روی آن صورت بگیرد متغیر می باشد. از همین رو پیش از معاینه نمی توان زمان دقیقی را برای آن مشخص کرد.

آیا امکان کوچک کردن لاله گوش با اتوپلاستی وجود دارد؟

امروزه و در سال های گذشته تقاضا برای کوچک نمودن لاله گوش در میان افراد رواج بسیار زیادی یافته و اشخاص زیادی تقاضای انجام آن را دارند. اندازه و سایز لاله گوش را به راحتی در مطب پزشک و با بی حسی موضعی می توان تغییر داد.

 

اتوپلاستی

 

آیا فرد بعد از جراحی گوش دچار درد خواهد شد؟

بعد از هر عمل جراحی که با برش و اعمال تغییرات بر روی ساختار گوش همراه باشد مقداری درد در فرد بروز خواهد کرد که جراحی زیبایی گوش از این قاعده مستثنا نیست. این جراحی زیبایی نیز با مقداری ناراحتی و درد که البته بسیار خفیف بوده و میزان آن کم است همراه می باشد. پزشک برای کاهش این درد بسیار ناچیز مسکن هایی را برای بیمار تجویز می کند که مصرف آن میزان درد را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

نتایج این جراحی زیبایی چه زمان قابل مشاهده خواهد بود؟

نتیجه جراحی و وضعیت گوش ها بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده هستند با این وجود فرد برای مشاهده نتایج نهایی عمل باید حدود 4 تا 6 هفته صبر کند. زیرا بهبودی کامل بعد از این مدت زمان حاصل می شود.

آیا نتایج جراحی گوش دائمی می باشد؟

پاسخ مثبت است. اگر جراحی توسط پزشکی حاذق انجام شده و فرد مراقبت های بعد از آن را به درستی رعایت نماید نتایج به دست آمده ماندگار خواهد بود.

تنها افرادی اقدام به جراحی مجدد گوش های خود می کنند که تغییرات مورد نظرشان بر روی گوش ها اعمال نشده و خواستار ترمیم بیشتری باشند.

عوارض و خطرات اتوپلاستی چیست؟

این جراحی زیبایی نیز همچون سایر روش های جراحی ممکن است با عوارضی همچون مقداری تورم، درد و کبودی همراه باشد که همه این عوارض موقتی بوده، به تدریج کم شده و بعد از مدتی به طور کامل برطرف خواهند شد.

البته اگر بیماران زمان کافی را برای انتخاب پزشک خود صرف نکنند ممکن است دچار مشکلاتی همچون ایجاد جای زخم غیر طبیعی، خونریزی و بی حسی در گوش های شان شوند. بنابراین در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کرده و رعایت مراقبت های بعد از این جراحی زیبایی را پشت گوش نیاندازید.

هزینه جراحی گوش

هزینه اتوپلاستی به فاکتورهایی همچون هزینه بیمارستان یا کلینیک، دستمزد جراح گوش و غیره بستگی داشته و پیش از معاینه دقیق گوش های بیمار توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک نمی توان هزینه مشخصی را برای او تعیین نمود.