عمل جراحی بینی باز

جراحی بینی باز : جراحی بینی علاوه بر اصلاح ایرادات ظاهری و مشکلات تنفسی ، باعث ایجاد تناسب میان اجزای صورت می شود. امروزه جراحی زیبایی بینی پیشرفت چشمگیری در علم پزشکی داشته و یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در کشور ما می باشد؛ به همین دلیل تعدد جراحان بینی بسیار زیاد است.

جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی های ضروری نیست، بنابراین افراد برای انتخاب جراح بینی از زمان کافی برخوردار هستند.

 

جراحی بینی باز

 

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی به دو روش جراحي بينی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود:

 • جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز برش ها در ناحیه بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد خواهند شد و پس از جدا شدن پوست از بینی ، تغییرات توسط جراح بینی اعمال می شود.

 • جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی بسته برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند. این جراحی بیشتر مناسب افرادیست که دارای مشکل خاصی مخصوصا در نوک بینی خود نیستند.

جراحی بینی بسته به دلیل محدودیت دید ایجاد شده ، اولویت دوم جراحان بینی می باشد.

لازم به ذکر می باشد برای تغییر حالت پره های بینی در هر دو روش باز و بسته ، برش هایی در این نواحی ایجاد می شود.

مزایای جراحی بینی باز

 1. در این روش به دلیل دید مستقیم جراح بینی ، احتمال بروز غیر قرنیگی بسیار کم است.
 2. سهولت در گذاشتن یا برداشتن غضروف بینی
 3. قدرت مانور جراح در این روش بیشتر است.
 4. در این روش بینی هایی که دارای مشکل زیادی هستند نیز به راحتی جراحی و درمان خواهند شد.

 

جراحی بینی باز

انواع بینی

میزان ضخامت پوست بینی در نژادها و افراد مختلف یکسان نبوده و با هم تفاوت دارد. افرادی که پوست بینی شان دارای ضخامت زیاد است به طور معمول چربی پوست شان نیز زیاد بوده و دارای غدد چربی بسیاری است. زیاد بودن ضخامت پوست و وجود غدد چربی زیاد در پوست بینی موجب می شود تا شکل غضروف و ساختار استخوانی بینی از بیرون به خوبی قابل مشاهده نباشد.

همانطور که گفتیم اینکه جراحی بینی به روش بسته صورت بگیرد یا باز تاثیری در نتیجه جراحی ندارد اما نوع بینی فاکتور و عاملی بسیارتاثیرگذار در فرم دهی بینی و میزان موفقیت جراحی می باشد.

لازم به ذکر است که بینی افراد بر اساس میزان استحکام استخوان ها و همچنین میزان ضخامت پوست به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم می گردد.

بینی استخوانی :

در این نوع بینی، پوست از ضخامت کمتری برخوردار بوده و نازک تر است، همچنین دارای چربی کمتری بوده و معمولاً جای آکنه بر روی آن وجود ندارد.

غضروف و استخوان های این نوع بینی محکم تر و بزرگ تر بوده و همین امر موجب می شود تا به راحتی قابل جراحی به هر سه فرم فانتزی، طبیعی و نیمه فانتزی باشد.

همچنین چون بینی استخوانی دارای غضروف بیشتری است، جراحی آن آسان تر و ترمیمش راحت تر خواهد بود.

به طور کلی باید گفت که بینی استخوانی به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون استخوان محکم و پوست نازک ایده آل ترین نوع بینی برای جراحی بوده و اگر پزشک مجرب و متبحری برای جراحی آن انتخاب شود با نتایج بسیار درخشانی همراه خواهد بود.

بینی گوشتی :

پوست چرب، ضخیم و دارای جای جوش از بارزترین ویژگی های این نوع بینی بوده و همچنین غضروف های ضعیفی دارد. سوراخ های بینی گوشتی ، پهن بوده و نوک آن به طور معمول دارای شکل ناخوشایندی است.

غضروف بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی ضعیف تر و پوست آن ضخیم تر است.

چون مقدار غضروف در این نوع بینی کمتر است، پزشک باید حین جراحی اقدام به ساختن یک پایه خوب در بینی نماید.

پزشک در بیشتر موارد غضروف مورد نیاز را از خود بینی و در برخی موارد نیز از دنده یا گوش بیمار گرفته و آن را به ناحیه ای از بینی که غضروف ضعیف تری دارد منتقل می کند. به بیان دیگر بافت در یک ناحیه کاهش و در ناحیه ای دیگر افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که با وجود تکنیک های جدید همچون گرافت گذاری امروزه احتمال بازگشت فرم بینی به فرم اولیه به صفر رسیده است.

 

جراحی بینی باز

 

اقدامات قبل از جراحی بینی باز

از جمله مهم ترین اقداماتی که افراد باید قبل از جراحی بینی باز انجام دهند عبارتنداز:

 • اولین اقدامی که افراد باید قبل از جراحی بینی انجام دهند، انتخاب یک جراح بینی حاذق و مجرب است.
 • انتظارات و توقعاتی که از نتیجه جراحی بینی دارید را با جراح خود مطرح کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که نوع بینی و ویژگی های ساختاری آن اجازه برآورده کردن همه انتظارات را به پزشک نمی دهد، پس از جراح بینی خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید.
 • در صورت مصرف داروهای خاص و ابتلا به بیماری های جسمی و روحی مزمن همچون لوپوس و افسردگی حتماً آن ها را برای جراح بینی خود بازگو کنید.
 • به مدت 14 روز پیش از جراحی از مصرف داروهایی که در رقیق نمودن خون و کاهش غلظت آن تاثیر دارند خودداری کنید. مصرف چنین داروهایی احتمال خونریزی در حین جراحی را افزایش داده و خطر دارد.
 • پزشک برای بررسی هرچه دقیق تر ایرادات بینی و نسبت میان اجزا (به منظور تعیین مناسب ترین فرم بینی) عکسبرداری هایی را برای تان تجویز می نماید که باید آن ها را سر وقت انجام داده و به پزشک خود تحویل دهید.

دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی باز عبارتنداز:

 • عدم مصرف دخانیات به مدت 2 هفته قبل از جراحی بینی ضرورت دارد زیرا موجب کاهش اکسیژن خون می شود.
 • پزشک به منظور بررسی وضعیت سلامت تان آزمایشاتی را برای تان تجویز می کند که باید حتماً آن ها را در اولین فرصت انجام دهید.
 • شب قبل از جراحی استحمام کرده و بدن خود را اصلاح کنید.
 • معده بیمار در حین جراحی باید خالی باشد زیرا این امکان وجود دارد که محتویات معده در حین جراحی به دهان بازگشته و منجر به خفگی فرد شود لذا شب جراحی شامی بسیار سبک میل کنید و به مدت 8 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نکنید.
 • هنگام مراجعه به کلینیک یا بیمارستان آرایش نکرده، زیور آلات به همراه نداشته و لاک نزنید. همچنین در صورت داشتن ناخن مصنوعی حتما دو تا از آن ها را از روی ناخن های خود بردارید.

 

 

نحوه انتخاب بهترین جراح بینی

یکی از سوالات افرادی که قصد جراحی بینی دارند این است که چگونه بهترین جراح بینی تهران یا شهر محل سکونت خود را انتخاب کنند.

بهترین راه برای انتخاب یک جراح بینی خوب ، پرس و جو از دوستان و آشنایان، جستجو در گوگل و شبکه های اجتماعی و در نظر گرفتن ویژگی های زیر است:

 • با وجدان بودن
 • اشراف بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی
 • برخورداری از قدرت تصور بالا
 • داشتن کارنامه کاری موفق و درخشان
 • خوش برخورد بودن و داشتن صبر زیاد
 • صرف زمان کافی برای بیمار و غیره.

مراقبت های بعد از جراحی بینی باز

 • بعد از جراحی بینی ، به روی بینی گچ و پانسمان قرار داده می شود که معمولا بعد از یک هفته برداشته خواهد شد. در این مدت توجه داشته باشید که گچ و پانسمان خیس و مرطوب نشود.
 • بعد از جراحی بینی از مایعات و غذاهای غیر جویدنی مصرف کنید.
 • به هنگام عطسه یا سرفه دهان خود را باز کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • تا یک ماه بعد از جراحی بینی از سیگار کشیدن خودداری نمایید.
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن ، با استفاده از دو بالش ، سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 • از خوابیدن به پهلو یا به روی شکم خودداری نمایید.
 • مصرف نمک را به حداقل برسانید.

هزینه جراحی بینی باز

هزینه جراحي بيني باز به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که بعد از معاینه توسط جراح بینی مشخص خواهد شد.