جراحی بینی کج

بینی به عنوان عضوی موثر در زیبایی چهره تلقی می گردد ، لذا وجود هر نوع عارضه و ایرادی در ظاهر بینی نیازمند جراحی بینی می باشد. از جمله ایرادات ظاهری بینی می توان به بینی کج اشاره نمود که جراحی بینی کج بهترین راه جهت درمان این نوع بینی ها می باشد.

جراحی-بینی-کج

ویژگی بینی کج

در صورتی که یک خط فرضی عمود از بالای صورت تا پایین چانه تصور نماییم ، یک بینی ایده آل دارای تقارن و هماهنگی در دو طرف این خط فرضی خواهد بود ، اما بینی کج از این تقارن و هماهنگی برخوردار نمی باشد.

علل کج شدن بینی

کجی بینی به دو علت می تواند بروز نماید که در ذیل به آن ها اشاره می نماییم :

ژتیک

برخی افراد در سنین رشد ، دچار عدم هماهنگی و رشد متناسب در غضروف و استخوان بینی می شوند که این اختلال به صورت کج شدن بینی در سنین بزرگسالی نمایان می گردد.

اصابت ضربه

برخورد ضربه به بینی ، در هر سنی می تواند از دیگر علل کجی بینی باشد.

علائم و نشانه های بینی کج

 • مشکلات تنفسی
 • خرخر نمودن در حین خواب
 • خشکی دهان در حین خواب به دلیل تنفس با دهان باز

 

 

درمان کجی بینی

به منظور درمان بینی کج ، چنانچه کجی بینی بر اثر برخورد ضربه و شکستگی ایجاد شده باشد در برخی موارد پس از مراجعه به هنگام به جراح بینی و جا انداختن بینی ، کجی بینی برطرف می شود ولی در اکثریت موارد جهت برطرف کردن کجی ظاهری بینی ، علاوه بر جا اندازی بینی نیاز به عمل باز بینی می باشد.

در افرادی که به دلایل ژنتیکی دچار کجی بینی هستند یا از شکستگی بینی آن ها مدت طولانی می گذرد و اقدام به درمان ننموده اند تنها راه درمان کجی بینی ، جراحی بینی کج می باشد.

لازم به ذکر است که جراحی بینی کج در قیاس با سایر جراحی های بینی به تبحر خاصی نیاز دارد ، زیرا این جراحی دارای پیچیدگی های ظریفی است که در صورت برطرف نشدن مشکلات بینی در حین جراحی کجی بینی ممکن است به جراحی ثانویه نیاز باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

رعایت برخی نکات و دستورالعمل ها بعد از جراحی بینی چه با اهداف درمانی و چه با اهداف زیبایی صورت گرفته باشد ضرورت دارد. با رعایت این نکات و دستورالعمل ها نه تنها مطلوب ترین نتایج برای شما رقم خواهد خورد بلکه احتمال بروز برخی عوارض شایع در شما به حداقل رسیده و روند بهبودی به بهترین و سریع ترین نحو ممکن سپری خواهد شد.

در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکاتی که افراد باید بعد از جراحی بینی رعایت نمایند اشاره کرده ایم:

 

جراحی بینی کج

 

تورم، درد، کبودی و التهاب بعد از جراحی بینی

ابتدا لازم است این نکته را خاطر نشان شویم که به دلیل اقدامات صورت گرفته بر روی بینی در جهت رفع ایرادات موجود در آن همچون ایجاد برش بر روی پوست بینی، گرافت گذاری، سوهان کشیدن استخوان های بینی ، حذف قسمتی از استخوان ها و غضروف های بینی مقداری تورم، کبودی، التهاب و درد در بینی و نواحی اطراف آن در فرد ایجاد خواهد شد که کاملاً طبیعی است.

همچنین باید این نکته را نیز متذکر شد که به دلیل اینکه این جراحی تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد، امکان بروز حالت تهوع و سرگیجه در فرد وجود دارد که بعد از مدتی رفع شده و از بین خواهد رفت.

رعایت نکاتی که در ذیل آورده شده اند در روند برطرف شدن این عوارض تسریع ایجاد می نماید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 • توصیه دکتر محمد ابراهیمی به افراد این است که به مدت 4 ساعت از خوردن و همچنین آشامیدن پرهیز نمایند زیرا به دلیل وجود آثار بیهوشی امکان بروز حالت تهوع در آن ها وجود خواهد داشت.
 • بعد از گذشت 4 ساعت فقط کمی آب یا آبمیوه تازه و طبیعی بنوشید.
 • طی روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی غذاهای آبکی و نرم مثل فرنی میل نموده و از خوردن غذاهای جویدنی و سفت مانند ته دیگ خودداری کنید.
 • رژیم غذایی خود را سرشار از میوه جات، سبزیجات، ماهی و میگو نموده و حتی الامکان از خوردن غذاهای پرنمک و پرادویه اجتناب کنید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:

 • به هیچ عنوان بر روی شکم یا به پهلو نخوابید؛ طاقباز و به پشت خوابیده و زیر سرتان را هنگام خوابیدن و دراز کشیدن با گذاشتن چند بالشت در زیر آن از سطح بدن تان بالاتر نگه دارید.
 • به مدت 3 روز ابتدایی بر روی نواحی داراری تورم کمپرس سرد و بعد از این مدت زمان از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • حتما داروهای خود را طبق دستور مصرف استفاده کرده و برروی بینی خود چسب بزنید.
 • سرتان را به سمت پایین خم نکرده و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.