لیفت صورت

لیفت صورت یکی از روش های جوانسازی پوست است که با رفع افتادگی پلک ها ، رفع افتادگی پایین صورت ، بالا کشیدن ابروها ، رفع افتادگی غبغب و غیره موجب شادابی و جوانتر به نظر رسیدن چهره افراد می گردد. به دلیل عواملی همچون افزایش سن ، تغذیه نامناسب ، مصرف دخانیات و غیره پوست افراد دچار شل شدن و افتادگی می شود که موجب ناراحتی کاهش اعتماد به نفس در آن ها و در نتیجه مراجعه به دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح پلاستیک و زیبایی تهران ، به منظور رفع این مشکلات می شود.

 

لیفت صورت - دکتر محمد ابراهیمی

 

عمل کشیدن پوست صورت به دو دسته ليفت صورت با جراحی و ليفت صورت بدون جراحی تقسیم می شود. لیفت صورت بدون جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد، اما نتایج به دست آمده در این روش قابل مقایسه با نتایج این پروسه با جراحی نمی باشد ؛ پس بهتر است برای به دست آوردن نتیجه بهتر لیفت کردن صورت با جراحی را انتخاب کنید. جراحی لیفتینگ صورت می تواند باعث لاغر شدن صورت ، از بین رفتن چروک های صورت ، درمان افتادگی صورت و غیره شود. این جراحی جزء رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در بین مردم است که ماندگاری آن می‌تواند بسیار طولانی مدت باشد.

کاندیدای مناسب عمل جراحی لیفت صورت در تهران

 • افرادی که از کناره دهان خود تا کناره بینی دارای چین‌های عمیقی هستند.
 • اشخاصی که پوست قسمت گردن آنها شل شده و دارای چربی اضافه است.
 • افرادی که پوست روی گونه آنها شل شده و روی گونه خود دارای چین‌های عمیقی هستند.

به طور کلی باید بگوییم افرادی که پوستشان افتاده و شل است کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت صورت در تهران با دکتر محمد ابراهیمی هستند و با انجام عمل ليفت صورت می‌توانند افتادگی پیشانی و ابروها و خطوط افقی و عمیق موجود در آن را که باعث عصبی به نظر رسیدن چهره‌شان می‌شود را رفع نمایند.

مزایای جراحی لیفت صورت

 • سفت شدن عضلات صورت و پوست
 • کاهش چروک موجود در دور لب‌ها
 • ترمیم و اصلاح پوست شل و آویزان و کاهش افتادگی آن
 • ایجاد خط گونهٔ نرم و صاف
 • بالا رفتن نواحی میانی و پایینی گونه و اصلاح زوایای صورت

عملکرد جراحي ليفت صورت

جراحی ليفت صورت تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام شده و به طور معمول حدود 1 تا 3 ساعت برای انجام آن زمان لازم است. برای انجام این روش، برش‌های لازم مابین موها زده شده و به همین علت جای بخیه لیفت صورت مشخص نخواهد بود. سپس نواحی اضافی و چروکیده پوست از ناحیه گوش به عقب کشیده می‌شوند.

در مرحله بعدی بهترین جراح فوق تخصص پلاستیک پوست در تهران را از چربی و عضلات صورت جدا نموده و بافت‌های چربی اضافی را ساکشن می‌کند، این کار موجب سفت شدن عضلات می‌شود. در مرحله پایانی پوست اضافی برداشته شده و ترمیم انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است که راه‌های دیگری همچون لیفت با نخ برای لیفت پوست صورت وجود دارد که نتیجه به دست آمده از آنها موقتی بوده و به اندازه کافی رضایت بخش نمی‌باشد، به همین دلیل دکتر محمد ابراهیمی از روش جراحی برای این منظور استفاده می‌نماید.

 

لیفت صورت - دکتر محمد ابراهیمی

 

عوارض عمل لیفت صورت

جراحی لیفت نیز همانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی است. این عوارض عبارتند از :

 • بیمار پس از جراحی تا چند وقت نیاز به استراحت مطلق دارد.
 • احساس خارش در محل های برش خورده در صورت.
 • از کار افتادن ماهیچه های صورت.

اما در صورتی که این روش توسط بهترین جراح لیفت صورت در تهران انجام گیرد ، عوارض خاصی جز بروز مقداری تورم ، کبودی و التهاب که طبیعی هستند ، برای بیمار نخواهد داشت.

هزینه عمل لیفت صورت با دکتر محمد ابراهیمی در تهران

تعیین هزینه جراحي ليفت صورت به عواملی چون دستمزد فوق تخصص جراحی پلاستیک ، هزینه کلینیک یا بیمارستان بستگی دارد. برای انجام جراحی لیفتینگ روش های متفاوتی وجود دارد. این روش ها عبارتند از :

 1. لیفت عمقی صورت
 2. لیفت میانی صورت
 3. لیفت خفیف صورت
 4. لیفت پوستی صورت

لیفت صورت - دکتر محمد ابراهیمی

 

در ادامه به اختصار هر یک از روش های ذکر شده را توضیح خواهیم داد :

 • لیفت عمقی صورت : جراحان پلاستیک برای افرادی که می خواهند غبغب یا افتادگی گردن و گونه خود را از بین ببرند از این روش استفاده می کنند ، برش ها در این روش در زیر مو و پشت گردن ایجاد می شوند.
 • لیفت میانی صورت : در جراحی لیفت انجام این روش برای افرادی مناسب است که دچار افتادگی شدید در زیر چانه و گردن نمی باشند بلکه دارای افتادگی در قسمت گونه هستند. در این روش برش های جراحی بر روی شقیقه و دهان بیمار ایجاد می شود. لیفت میانی صورت علاوه بر از بین بردن افتادگی گونه باعث از بین رفتن خطوط خنده نیز خواهد شد.
 • لیفت خفیف صورت : جراح لیفت صورت خوب در تهران ، برای اشخاصی که می خواهند افتادگی گردن و چانه خود را از بین ببرند این روش را توصیه می کند. در این روش برش ها در ناحیه بالا تا لاله گوش ایجاد می شوند.
 • لیفت پوستی صورت : از این روش برای از بین بردن افتادگی بخش زیرین صورت استفاده می شود که برش های این جراحی در زیر موها و اطراف گوش ایجاد می شود.

انواع لیفت صورت :

 1. لیفت مختصر صورت
 2. لیفت استاندارد صورت

بهترین روش لیفتینگ صورت

در حال حاضر تکنیک های بسیاری برای انجام این جراحی وجود دارد که نتایج بسیار خوبی نیز دارند ، انتخاب هر یک از این تکنینک ها برای انجام جراحی لیفت بستگی به تشخیص پزشک و میزان افتادگی و چروک های موجود در پوست صورت بیمار دارد. جراحان با استفاده از این تکینیک ها توانسته اند گستردگی برش ها را بسیار کاهش دهند ، از این رو عوارض بعد از جراحی لیفت نیز بسیار کم شده است.

اقدامات قبل از انجام جراحی لیفت کردن صورت

 • بیماران باید روز قبل از جراحی استحمام کنند.
 • در روز انجام جراحی از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • از یک هفته قبل از انجام لیفت صورت در تهران ، از خوردن دارو هایی چون آسپرین اجتناب کنید.

مراقبت های بعد جراحی لیفت صورت

 1. بیماران باید تا سه هفته بعد از انجام جراحی از فعالیت های فیزیکی زیاد دوری کنند.
 2. تا ده روز بعد از اتمام جراحی لیفت باید استراحت کنید.
 3. بیمارن تا 12 ماه بعد از عمل از برنزه کردن اجتناب کنند.
 4. بیماران باید تا دو هفته به پشت بخوابند.
 5. آشامیدن نوشیدنی های حاوی الکل تا دو هفته بعد از عمل ممنوع می باشد.
 6. بیماران نباید از غذاهای شور و ترش استفاده کنند.
 7. بیماران می توانند فعالیت های ورزشی خود را بعد از 6 هفته شروع کنند.
 8. افراد بعد از انجام جراحی لیفت صورت نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرند.
 9. تا دو هفته بعد از انجام جراحی نمی توانید رانندگی کنید.
 10. تا مدتی باید از استعمال سیگار خودداری کنید.
 11. به مدت یک هفته بعد از جراحی نباید آسپرین مصرف کنید.
 12. بیماران باید داروهای خود را مرتب استفاده کنند.
 13. بهتر است بیشتر در رژیم غذایی خود از مایعات استفاده کنید.
 14. در هنگام خوابیدن باید صورت بالاتر از بدن قرار گیرد.
 15. بیماران باید برای کاهش ورم از کمپرس یخ استفاده کنند.

 

لیفت صورت - دکتر محمد ابراهیمی

 

با وجود سابقه تزریق ژل و چربی می توان جراحی لیفت صورت انجام داد ؟

در صورتی که بعد از تزریق ژل و چربی قصد انجام جراحی ریتیدکتومی را دارید ، لازم است به این موضوع که چه مدت از زمان تزریق شما می گذرد توجه شود. به همین دلیل لازم است در جلسه مشاوره پیش از عمل این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید ، ممکن است در برخی افراد نیاز به خارج کردن ژل و چربی باشند اما برخی دیگر بدون هیچ اقدامی ، عمل با کشیدن صورت آن ها انجام شود. لازم به ذکر است که انجام این جراحی برای مدت زمان طولانی می تواند شما را از تزریق هرگونه فیلر بی نیاز کند.

آیا لیفت صورت در از بین بردن افتادگی پلک هم تاثیر دارد ؟

بسیاری از افراد این تصور را دارند که با انجام جراحی لیفت کردن صورت ؛ لیفت پیشانی ، چشم ، ابرو ، چانه و گونه ها نیز انجام می شود در حالی که این تصور کاملا اشتباه است و این پروسه تنها روی دو سوم قسمت پایینی صورت تاثیر دارد و قسمت هایی از خط فک ، گونه ها و صورت تحت تاثیر این جراحی قرار می گیرند و به اصطلاح لیفت می شوند. اما تغییری در پیشانی و چشم و ابروها ایجاد نمی شود که این موضوع را به آناتومی خاص صورت می توان نسبت داد. در واقع عضلات نواحی چشم و پیشانی با عضلات صورت متفاوت هستند و این موضوع موجب می شود که جراحی لیفت کردن صورت تاثیری در لیفت پلک ها نداشته باشد. در صورتی که تمایل به ایجاد تغییراتی در نواحی پیشانی ، چشم و ابروهای خود دارید ، می توانید لیفت شقیقه و یا جراحی بلفاروپلاستی همزمان با جراحی لیفت صورت انجام دهید.

آیا تغییر وزن در نتیجه جراحی لیفت صورت تاثیر دارد ؟

در صورتی که بعد از انجام این جراحی ، سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید ، میزان ماندگاری اثرات لیفت پوست نیز افزایش پیدا خواهد کرد و پوست شاداب تر و جوان تر به نظر خواهد رسید. اما اگر بعد از انجام این جراحی سبک زندگی مطلوبی نداشته باشید و دچار اضافه وزن شوید به مرور شادابی و زیبایی شما از دست خواهد رفت و پوست دچار نازکی ، افتادگی و ترک های پوستی می شود که ظاهر نامطلوبی را ایجاد خواهد کرد. کشیدگی بخیه ها و همچنین بروز اسکار پوستی از دیگر مشکلات اضافه وزن بعد از عمل لیفتینگ صورت هستند. به همین دلیل توصیه می شود به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید و ورزش کردن یا پیاده روی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

آیا بی حسی صورت بعد از عمل لیفت طبیعی است ؟

بی حسی در پوست بعد از انجام عمل های تهاجمی طبیعی است. این بی حسی ناشی از برش هایی است که در سطح پوست ایجاد می شوند و معمولا این بی حسی تا چندین ماه ادامه دارد. در طی این مدت فرد تنها خارش پوستی را احساس می کند ، به همین دلیل باید مراقبت خراش های پوستی باشید تا آسیبی به پوست خود وارد نکنید.

پاسخ به سوالات رایج بین بیمارانی که قصد انجام جراحی لیفت صورت دارند :

آیا انجام لیفتینگ صورت اثری دائمی دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم هیچ کدام از جراحی های زیبایی اثری دائمی ندارند و با گذشت زمان ممکن است به حالت اولیه خود بازگردند اما در کل اثر لیفت تقریبا 10 سال باقی می ماند که عوامل بسیاری در مدت ماندگاری آن تاثیر دارند مانند : سن ، نوع لیفت ، جنسیت ، نوع پوست و غیره .

انجام جراحی در چه سنی بهتر است ؟

با بالا رفتن سن ، پوست افراد شل و دچار افتادگی می شود ، از سن 35 سالگی به بعد افتادگی پوست صورت بیشتر خود را نشان می دهد بنابراین بهترین سن برای انجام لیفت از 35 سالگی به بعد است اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که افرادی که سن آن ها بسیار بالا می باشد نتیجه مطلوبی از انجام این جراحی زیبایی نمی گیرند ، پس بهتر است افراد متقاضی در سنین بین 30 تا 50 سالگی اقدام به این جراحی نمایند.

جراحی لیفت صورت با بهترین جراح پلاستیک تهران چگونه انجام می شود ؟

بیماران ممکن است به هنگام انجام جراحی به طور کامل بیهوش شوند یا به آن ها آرام بخش تزریق شود که این بستگی به جراح و بیمار دارد. بعد از بیهوشی بیمار ، فوق تخصص جراحی پلاستیک برش هایی کوچک بر روی صورت ایجاد خواهد کرد و پوست و چربی های اضافی را برمی دارد.

آیا استفاده از کرم های رفع افتادگی پوست تاثیر دارد ؟

کرم های رفع افتادگی پوست در بخش هایی از پوست جذب می شوند که هیچ تاثیری بر روی رفع افتادگی آن ندارند.

آیا جای برش ها پس از جراحی لیفت باقی می ماند ؟

جراحان پلاستیک برش ها را به طور حرفه ای در نقاطی از صورت ایجاد می کنند که پس جراحی دیده نشوند.

بیماران چه مدت بعد از عمل می توانند بخیه های جراحی را بکشند ؟

بیماران بین 7 تا 12 روز بعد از جراحی لیفت ، می توانند اقدام به کشیدن بخیه کنند.

تفاوت لیفت عمقی با مینی لیفت چیست ؟

در واقع لیفت عمقی ، روی سفت کردن ماهیچه ها و همچنین بازسازی بافت های زیرین و لایه های چربی پوست تمرکز دارد و بر رو ماهیچه هایی که مسئول ایجاد حالت های مختلف صورت ما هستند ، ایجاد می شود. این روش با نتایج بسیار طبیعی همراه است. در حالی که مینی لیفت صورت روی قسمت میانی صورت انجام می شود و تمرکز آن بالا بردن و سفت کردن بافت و ماهیچه های افتاده صورت است. در این روش برش هایی کوچک در قسمت لاله گوش و اطراف خط مو ایجاد می شود و پوست کشیده شده و قسمت های اضافی آن برداشته می شود.

جراحی لیفت صورت برای مردان

شایان ذکر است که جراحی لیفتینگ صورت تنها به زنان اختصاص ندارد و مردانی که تمایل دارند چهره ای جوان و شاداب تر داشته باشند نیز می توانند این جراحی را انجام دهند. بررسی ها نشان می دهد در طی 5 سال گذشته ، انجام جراحی لیفت صورت در مردان در دنیا 44 درصد افزایش پیدا کرده است. خوب است بدانید که مراحل انجام این پروسه زیبایی در بین زنان و مردان یکسان است و هر فردی می تواند از نتایج این عمل زیبایی برای مدت زمان طولانی بهره مند شود ؛ چراکه ماندگاری این عمل بسیار بالا می باشد.

شرایط لازم برای انجام عمل لیفتینگ صورت چه می باشد ؟

 • لازم است ساختار پوستی شما توسط پزشک بررسی شود ؛ زیرا ممکن است هر نوع پوستی برای انجام این زیبایی مناسب نباشد.
 • با توجه به شرایط بدنی و سن ، لازم است پوست شما از انعطاف پذیری خوبی برخوردار باشد.
 • در صورتی که چین و چروک و سلول های مرده ای در پوست خود داشته باشید.
 • باید برای انجام عمل لیفت صورت ، وزن متعادلی داشته باشید.
 • نباید مشکل پوستی خاصی داشته باشید و از نظر عمومی در سلامت باشید.

مزایای لیفت صورت چیست ؟

فیس لیفت یک روش جراحی زیبایی است که برخی مزایای بسیار ارزشمند دارد. در ادامه می ‌توانید از مهمترین مزایای لیفت صورت بیشتر بدانید :

 • جوان ‌تر شدن : با این روش ، می‌ توانید برخی از علائم پیری را مانند چین و چروک ‌های صورت ، افتادگی پوست و ضخامت پوست را کاهش داده و چهره جوانتر و تازه ‌تری داشته باشید.
 • افزایش اعتماد به نفس : از طریق اصلاح مشکلات ظاهری صورت ، لیفت صورت می‌ تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و از خود راضی ‌تر باشید.
 • بهبود ظاهر عمومی : با افزایش جوانی و زیبایی صورت ، اثرات مثبت آن به ظاهر کلی شما نیز تأثیر می ‌گذارد. داشتن یک چهره زیبا و جوان می ‌تواند شما را به صورت کلی جذاب ‌تر و سرشار از انرژی و شادابی کند.
 • نتایج دائمی : مزیت دیگر لیفت صورت ، ماندگاری نتایج آن است. درصورتی که مراقبت و نگهداری مناسبی را رعایت کنید ، این روش می ‌تواند تا چندین سال تأثیر خود را بر روی صورت شما نشان دهد.

البته مهم است بدانید که لیفت پوست صورت ممکن است مخاطرات و عوارض جراحی و دوره بازیابی داشته باشد ، بنابراین مهم است قبل از تصمیم ‌گیری ، با یک جراح زیبایی مشورت کنید.

انواع روش های face lift چیست ؟

استفاده از روش ‌های مختلف این جراحی به توصیه و تشخیص یک پزشک متخصص بستگی دارد. بعضی از روش ‌های معروف لیفت صورت شامل موارد زیر هستند :

 • لیفت صورت سنتی (Traditional Facelift) : در این روش ، جراحی انجام می ‌شود که شامل جراحی برش پشت گوش ، حذف بافت ‌های زائد ، نحوه تنظیم عضلات صورت و جابجایی پوست است.
 • فیس لیفت اندوسکوپی (Endoscopic Facelift) : در این روش کمترین برش ‌ها و جراحی ‌ها برای دسترسی و جابجایی بافت ‌ها انجام می ‌شوند. از ابزارهای کوچکی به نام اندوسکوپ برای مشاهده و انجام عمل استفاده می ‌شود.
 • پیدرفیال تردشنه (Thread Lift) : این روش شامل قرار دادن نخ ‌های زیر پوستی است که به کمک آن‌ ها پوست را به بالا می ‌کشند. این یک روش غیر جراحی است.
 • لیفت صورت با لیزر (Facelift with Laser) : در این روش از لیزر برای جمع‌ سازی و سفت کردن پوست صورت استفاده می‌ شود.

در هر صورت ، قبل از تصمیم ‌گیری درباره لیفت صورت ، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش متناسب با نیازهای شما را توصیه کند.

دلیل وجود محدودیت سنی در لیفت صورت ؟

این عمل یک روش جراحی زیبایی است که به منظور بهبود اندازه ، شکل و موقعیت صورت و گردن به کار می ‌رود. این جراحی اغلب با پیری و علائم طبیعی روند پیری صورت ، مانند افتادگی پوست ، کاهش انعطاف ‌پذیری پوست ، افتادگی سطوح صورت و گردن ، همراه است. دلایل وجود محدودیت سنی در لیفت صورت به عنوان موارد زیر قابل ذکر هستند :

 • مراعات بهداشت عمومی : افراد جوان ‌تر ممکن است به طور کلی در شرایط سلامت بهتری قرار داشته باشند. عملکرد بهتر سیستم ایمنی و بازدهی بهتر پوست می ‌توانند به معنای بهتری برای جراحی و بهبود سریع ‌تری از آن همراه باشند.
 • میزان افتادگی و آسیب پذیری پوست : با پیر شدن ، پوست معمولا از انعطاف ‌پذیری خود از دست می ‌دهد و افتادگی بیشتری پیدا می ‌کند. در نتیجه ، جراحی لیفت صورت در افراد با افتادگی بیشتر پوست به نتایج بهتری منجر می شود.
 • موانع عملیاتی : فیس لیفت یک جراحی زیبایی است و افراد جوان ‌تر ممکن است به دلیل عدم وجود موانع عملیاتی مانند بیماری ‌ها یا مشکلات پزشکی دیگر ، موانع کمتری برای انجام این جراحی داشته باشند.
 • موانع روحی و روانی : پیری معمولا با تغییرات روحی و روانی همراه است. برخی افراد در سنین بالاتر ممکن است بهبودی در ظاهر خود و افزایش اعتماد به نفس را به عنوان مزیت مهمی از لیفت صورت تجربه کنند.

هرچند که لیفت صورت می ‌تواند در سنین مختلف انجام شود ، اما معمولا در افراد با سنین بالاتر ، وقتی که علائم پیری و افتادگی ‌های چهره به صورت واضح ‌تری ظاهر می ‌شوند ، انجام می ‌شود. همچنین ، اهمیت مشورت با یک جراح پلاستیک و تخصصی است که بتواند بر اساس نیازهای خاص هر فرد توصیه‌ های دقیق ‌تری ارائه دهد.

چقدر لیفت صورت دوام دارد؟

دوام این پروسه بستگی به روش مورد استفاده دارد. به طور کلی، روش‌های غیرجراحی اغلب موقت هستند و نیاز به تمدید دارند. برای مثال، لیفت صورت با تزریق ژل معمولاً حدود ۶ تا ۱۲ ماه ماندگار است، اما این مدت ممکن است با نوع ژل و واکنش بدن فرد متفاوت باشد. استفاده از چربی بدن برای تزریق می‌تواند تا چند سال دوام داشته باشد. اما اگر از بوتاکس استفاده کنید، باید هر ۳ یا ۴ ماه آن را تمدید کنید.

اگر لیفت به طور منظم تمدید شود، با گذر زمان نیاز کمتری به آن خواهید داشت. به‌عنوان‌مثال، با تزریق ژل کلاژن، پوست تقویت می‌شود و مقدار کمتری ژل مورد نیاز است. اما روش جراحی صورت دائمی است و نتایج آن ماندگار است. البته، هیچ روشی نمی‌تواند پیری و افتادگی پوست را به طور کامل جلوگیری کند، تنها می‌تواند این فرایند را کند کند.

چگونه لیفت صورت به کاهش لاغری آن کمک می‌کند؟

لیفت با نخ یکی از روش‌هایی است که برای کمک به کاهش لاغری صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش با کشیدن پوست و افزایش الاستیسیته آن، فرایند تولید کلاژن را در پوست تحریک می‌کند که منجر به جوان‌سازی صورت می‌شود.

با استفاده از لیفت صورت برای کمک به تحریک تولید کلاژن در پوست و کاهش لاغری آن، به تدریج مشاهده خواهید کرد که پوست شما حجم بیشتری پیدا می‌کند و سفتی آن نیز افزایش می‌یابد.

مینی فیس لیفت

مینی فیس لیفت یک روش کمیاب است که برای افرادی که نیاز به تجدید و جوان‌سازی سطح پوست صورت دارند، مناسب است. این روش به عنوان جایگزینی کم‌تهاجم برای فیس لیفت سنتی استفاده می‌شود. در این روش، جراح بدون برش‌های بزرگ، پوست را به طور محدودی بالا می‌برد و به آن تنش می‌دهد.

لیفت صورت کوچک برای افرادی که بهبود و جوان‌سازی سطح پوست صورت را نیاز دارند، مناسب است. این روش بهبودی جزئی در چین و چروک‌های صورت، تنش و کشش پوست، و ایجاد تعادل و هماهنگی بین قسمت‌های مختلف صورت ایجاد می‌کند. هرچند که این روش نمی‌تواند مشکلات را بهبود بخشد، اما برای بهبود و جوان‌سازی سطحی و تغییرات کوچک صورت مناسب است.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها