سالانه هزاران نفر در سرتا سر جهان به منظور رفع ایرادات موجود در ظاهر بینی خود اقدام به انجام جراحی بینی می نمایند ولی در برخی از موارد تغییرات ایجاد شده مورد رضایت فرد نمی باشد، در چنین شرایطی با انجام جراحی بینی ترمیمی می توان به نتیجه ایده آل دست یافت. دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح بینی کرج ، با ظرافت و مهارت بالا جراحی بینی ثانویه را به بهترین نحو به انجام می رساند.

 

جراحی بینی ترمیمی

نکات جراحی بینی ترمیمی

 • افرادی که قصد انجام جراحی بینی ثانویه ، را دارند باید نسبت به عمل بینی ترمیمی نگاهی واقع بینانه داشته باشند.
 • شما باید بدانید پیچیدگی جراحی بینی ثانویه ، نسبت به جراحی بینی اولیه بسیار بیشتر می باشد.
 • ممکن است ساختار بینی شما ، تحمل انجام جراحی دیگر را نداشته باشد در این صورت شما باید از انجام جراحی بینی ترمیمی صرف نظر کنید.
 • در صورتی که از جراحی بینی خود احساس رضایت ندارید اقدام فوری انجام ندهید.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی ، به هر دو روش جراحی بینی باز و بسته انجام می گیرد و انتخاب کدام یک از این روش ها بستگی به نظر جراح بینی و شرایط بیمار دارد.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

تنها تفاوتی که در جراحی بینی باز و بسته وجود دارد ، در ناحیه مورد نظر جهت ایجاد برش می باشد. در جراحی بینی به روش باز ، برش های مورد نیاز جهت انجام جراحی بینی در قسمت پوست میانی حفره های بینی ایجاد می شود در صورتی که در جراحی بینی به روش بسته ، برشی در سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها در سطح داخلی ساختار بینی ایجاد می شوند.

جراحی بینی ترمیمی

ترمیم بینی

در برخی از موارد ممکن است به دلیل عواملی چون بی تجربه بودن جراح بینی و عدم مهارت او و همینطور عدم رعایت مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی توسط بیمار، نتیجه به دست آمده از عمل زیبایی بینی مورد رضایت بیمار نبوده یا عوارضی همچون چسبندگی بینی ، عدم تقارن سوراخ های بینی و غیره در حین عمل بینی در فرد ایجاد گردد. در چنین شرایطی با انجام عمل اصلاحی بینی یا عمل بینی ثانویه می توان اشکالات به جای مانده از جراحی اولیه بینی را برطرف نمود. لازم به ذکر است که انجام جراحی بینی ثانویه از جراحی بینی اولیه سخت تر بوده و انجام آن به مهارت بیشتری نیاز دارد، بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید.

در جراحی بینی های ترمیمی در صورتی که غضروف بینی دچار نقص شده باشد لازم است برای اصلاح شکل ظاهری و ساختار بینی از پیوند غضروف استفاده شود. منابع متفاوت و متعددی برای پیوند غضروف به بینی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

غضروف گوش :

با ایجاد برشی در ناحیه داخلی لاله گوش می توان غضروف مورد نیاز را از لاله گوش بیمار خارج نمود. برش ایجاد شده به سرعت بهبود پیدا می کند و جای آن باقی نمی ماند. هم چنین برداشتن این غضروف تغییری در شکل گوش به وجود نخواهد آورد. بنابراین بیمار لازم نیست نگرانی در این مورد داشته باشد. در صورتی که جراح با تکنیک درست و اصولی اقدام به برداشت صحیح غضروف از ناحیه مورد نماید هیچ عارضه ای برای بیمار نخواهد داشت.

دکتر محمد ابراهیمی تجربه بسیار زیادی در جراحی بینی ثانویه دارد، برای مشاهده نمونه کارهای جراحی ترمیمی بینی می توانید به بخش گالری سایت یا اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

رعایت نکات و دستورالعمل های قبل از جراحی بینی ترمیمی نیز به اندازه رعایت مراقبت های بعد از آن حائز اهمیت بوده و در رضایت بخش بودن نتیجه جراحی موثر است. به همین در ذیل تعدادی از مهم ترین نکاتی که فرد باید قبل از جراحی بینی ترمیمی رعایت کند را آورده ایم:

 • با در نظر گرفتن ویژگی هایی که در فوق گفتیم بهترین جراح ترمیم بینی را انتخاب کنید در غیر اینصورت نتیجه مورد نظر خود را دریافت نکرده و ناگزیر به انجام جراحی ترمیمی دیگری خواهید بود؛ البته در صورتی که بینی شما تحمل یک جراحی دیگر را داشته باشد. در غیر اینصورت باید با ظاهر بینی خود کنار بیایید.
 • تمام توقعات خود از جراحی ترمیمی بینی یا جراحی بینی ثانویه را با جراح بینی خود در میان بگذارید؛ توجه داشته باشید که در برخی موارد ساختمان بینی در اثر جراحی بینی اولیه به قدری ضعیف می شود که دست جراح برای ایجاد تغییرات تا حد زیادی یسته شده و قدرت مانور زیادی نخواهد داشت؛ لذا از جراح بینی خود توقعات غیر منطقی نداشته باشید.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی عبارتنداز:

 • اگر به بیماری مزمنی ابتلا دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید حتماً آن را به جراح بینی خود اطلاع دهید.
 • مصرف داروهایی همچون بروفن و آسپرین موجب کاهش غلظت خون شده و احتمال خونریزی در هنگام جراحی را افزایش می دهند لذا بهتر است افراد به مدت 2 هفته قبل از جراحی مصرف این داروها و همچنین داروهای گیاهی و ویتامین E  را قطع نمایند.
 • به مدت 14 روز پیش از جراحی از مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل بپرهیزید؛ مصرف این مواد منجر به کاهش اکسیژن موجود در خون شده و ممکن است در حین جراحی مشکل ساز شود.
 • از داشتن ناخن مصنوعی و لاک بر روی ناخن ها هنگام مراجعه برای جراحی اجتناب کنید.
 • توصیه دکتر محمد ابراهیمی به افراد این است که به مدت 8 ساعت پیش از جراحی چیزی میل نکرده و شب قبل از جراحی شامی سبک میل نمایند.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

مراقبت های پس از جراحی بینی ترمیمی

 1. بیماران می توانند به منظور کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنند.
 2. بیماران بعد از عمل بینی ، باید از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید اجتناب کنند زیرا گرما باعث افزایش ورم می شود.
 3. بیمار بعد از جراحی بینی ، باید نمک و ادویه را برای مدتی از رژیم غذایی خود حذف کند زیرا این موارد تشدید کننده تورم هستند.
 4. مصرف الکل و استعمال سیگار پس از جراحی بینی ، باعث طولانی شدن دوره بهبودی بیماران می شود به همین علت توصیه می شود آن ها مدت کوتاهی بعد از عمل بینی از مصرف این موارد خودداری کنند.
 5. در صورتی که بیمار بعد از عمل بینی ، احساس درد داشت باید پس از اجازه از پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن کند.
 6. بیمارانی که جراحی بینی انجام داده اند ، باید از خوابیدن به پهلو و شکم خود خودداری کرده و بر روی پشت کمر به شکل طاق باز بخوابند زیرا خوابیدن بر روی پهلو و شکم باعث وارد شدن فشار به بینی می شود.
 7. بیمار تا مدتی پس از جراحی بینی ، اجازه استفاده از عینک آفتابی و طبی را ندارد اما استفاده از لنز مانعی ندارد.
 8. مصرف داروهایی که باعث انعقاد خون می شوند هم چون آسپرین و ژلوفن احتمال خونریزی را افزایش می دهند بنابراین بیماران باید تا مدتی بعد از عمل بینی از مصرف این داروها اجتناب کنند.
 9. بیماران باید بهترین زمان جهت استحمام را از جراح بینی خود بپرسند.
 10. پس از جراحی بینی ، بیمار باید با دهان باز عطسه و سرفه کند.
 11. بیماران باید به منظور جلوگیری از شروع خونریزی در بینی از فین کردن اجتناب کنند.
 12. در هنگام استراحت ، بیماران باید دو بالش در زیر سر خود قرار دهند این کار به کاهش ورم بینی کمک می کند.

زمان مناسب برای ترمیم بینی

در برخی از موارد با بیمارانی روبرو هستیم که پس از گذشت مدت کوتاهی از عمل بینی خود جهت ترمیم بینی مراجعه می نمایند. بینی بیمار معمولاً به مدت 1 سال دارای تورم بوده و 1 سال زمان می برد تا ورم بینی به طور کامل فروکش کند هرچند این مدت زمان برای بینی های فوق گوشتی 2 سال می باشد، پس از گذشت این مدت زمان است که می توان در رابطه با نیاز به جراحی ترمیمی بینی تصمیم گرفت.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

 ویژگی های بهترین جراح بینی ترمیمی

 • سلامت فرد و حفظ عملکرد طبیعی بینی برای او در اولویت می باشد.
 • وقت لازم را برای مشاوره با فرد اختصاص داده و در رابطه با انتطارات او از جراحی بینی ترمیمی صحبت می کند.
 • از بیمار در رابطه با داشتن حساسیت دارویی ، ابتلا به بیماری مزمن و مصرف داروی خاص سوال می کند.
 • اگر فرد از نظر روحی و جسمی در شرایط  مساعدی قرار نداشته باشد، از جراحی کردن بینی او خودداری می کند.
 • تمامی عکسبرداری ها و آزمایشات لازم را برای بیمار تجویز می کند.
 • چنانچه بیمار به دلیل وسواس بیش از حد مصر به انجام جراحی بینی ثانویه باشد، سعی در متقاعد نمودن او کرده و در صورتی که فرد متقاعد نشد از انجام جراحی بینی او خودداری می نماید.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

هزینه جراحی بینی ترمیمی به عوامل بسیاری چون میزان ایرادات موجود در بینی بستگی داشته و به علت سختی انجام آن، قیمت جراحی بینی ثانویه بیشتر از جراحی بینی اولیه می باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی ترمیمی بینی می توانید به مطب دکتر محمد ابراهیمی ، جراح بینی کرج مراجعه نمایید.