مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک ، را در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی می نامند که به منظور درمان افتادگی و برطرف کردن کیسه های اضافی چربی پلک انجام می شود ؛ این جراحی باید تحت نظر فوق تخصص پلاستیک با یکی از روش های بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل در مدت زمان حدودا 2 الی 3 ساعت انجام شود ، مدت زمان این جراحی بسته به مواردی هم چون وسعت جراحی ، پیچیدگی عمل پلک و غیره تغییر می کند به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی برای آن معین کرد. اگر بیمارانی که عمل زیبایی پلک انجام داده اند ، مراقبت های بعد از جراحی پلک را جدی بگیرند و آن ها را رعایت کنند ، دوره نقاهت کوتاه تری خواهند داشت از این رو ما در این مقاله از دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران ، می خواهیم شما را با مراقبت های قبل و بعد از جراحی بلفاروپلاستی آشنا کنیم.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر محمد ابراهیمی

اقدامات قبل از جراحی پلک

 1. نتیجه جراحی پلک با انتخاب جراح پلک خوب در تهران ، رابطه ای مستقیم دارد ، بنابراین انتخاب جراح پلک اولین و مهم ترین اقدام قبل از انجام عمل پلک می باشد.
 2. برای انجام جراحی زیبایی پلک ،دکتر زیبایی باید از تمام سوابق پزشکی بیمار مطلع باشد به همین منظور اطلاعات دقیق و کاملی به پزشک معالج خود بدهید.
 3. افرادی که قصد انجام عمل زیبایی پلک را دارند ، باید مدتی قبل از شروع جراحی زیبایی پلک از مصرف داروهایی که باعث انعقاد خون می شود اجتناب کنند.
 4. مصرف سیگار و الکل باعث ایجاد اختلال در حین عمل زیبایی پلک می شود ، زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی در حین اکسیژن رسانی شوند به همین منظور توصیه می شود بیماران مدتی قبل از شروع جراحی بلفاروپلاستی ، مصرف این موارد را قطع کنند.
 5. به منظور رعایت بهداشت فردی ، بیماران باید روز قبل از جراحی استحمام کنند.
 6. افرادی که به منظور انجام عمل زیبایی پلک ، به بیمارستان مراجعه می کنند بهتر است با یک همراه در بیمارستان حضور یابند و هم چنین باید سوابق پزشکی خود را نیز به همراه داشته باشند.
 7. در صورتی که بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران ، برای بیمار دارو تجویز کرده است مصرف آن ها ضروری می باشد بنابراین بیماران نباید در مصرف آن ها کم کاری کنند.
 8. بانوان در روزی که جهت جراحی بلفاروپلاستی به بیمارستان مراجعه می کنند بهتر است بدون آرایش باشند.
 9. افرادی که به منظور جراحی زیبایی پلک به بیمارستان مراجعه می کنند باید ناشتا باشند ؛ به همین منظور توصیه می شود از 8 ساعت قبل از شروع جراحی خوردن و آشامیدن پرهیز کنند.

مراقبت های بعد جراحی پلک

 • اغلب بیماران پس از اتمام جراحی پلک در تهران ، دچار تورم و کبودی می شوند که میزان آن ها بستگی به پوست بیماران دارد ، بیماران می توانند به منظور کاهش ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنند. توصیه می شود بیماران چند بار در روز به مدت 30 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنند.
 • همانطور که توصیه می شود بیماران قبل از جراحی زیبایی پلک از مصرف داروهای منعقد کننده خون پرهیز کنند ، پس از اتمام عمل زیبایی پلک نیز بیمار باید همان رویه را در پیش بگیرد ، زیرا ممکن است مصرف این موارد باعث شروع خونریزی در بیماران شود.
 • افرادی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، حداقل باید به مدت 48 ساعت استراحت مطلق کنند و تا مدتی ، انجام فعالیت هایی مانند تلویزیون تماشا کردن ، کتاب خواندن و غیره که باعث فشار آمدن به چشم می شود را کم کنند.
 • بیمارانی که به تازگی این جراحی را انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و به پشت بخوابند ؛ هم چنین بهتر است در هنگام خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند تا سر نسبت به بدن در مکان بالاتری قرار گیرد ، این کار در کاهش ورم تاثیر به سزایی دارد.
 • افرادی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، باید تا مدتی جهت شستشوی چشم خود از سرم شستشوی مخصوص استفاده کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر محمد ابراهیمی

 

برخی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • جراح پلاستیک ، به بیماران توصیه می کنند تا مدتی به منظور رفع خشکی چشم از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.
 • به بانوانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، توصیه می شود تا مدتی از آرایش کردن چشمان خود اجتناب کنند.
 • پس از جراحی پلک ، بیماران باید از انجام فعالیت های سنگین تا زمان بهبودی خودداری کنند.
 • اشخاصی که جراحی بلفاروپلاستی در تهران انجام داده اند ، باید در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، از مصرف داروهایی هم چون ژلوفن و پروفن که رقیق کننده خون هستند پرهیز کنند زیرا با مصرف این داروها خطر خونریزی افزایش می یابد.
 • جراحان پلک تا مدتی پس از بلفاروپلاستی ، بیماران را از مصرف لنز منع می کنند.
 • معمولا پزشک ، برای اکثر بیماران دارو و پماد تجویز می کند که استفاده از آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • جراح پلک خوب در تهران توصیه می کند ، افرادی که عمل زیبایی پلک انجام داده اند تا مدتی در خارج از منزل از عینک آفتابی استفاده کنند ؛ در برخی از موارد استفاده از عینک با شیشه های تیره در داخل منزل نیز توصیه می شود.
 • بیماران پس از جراحی ، جهت بهبودی سریع تر باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند برای نمونه باید پس از جراحی از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنند و هم چنین تا مدتی مصرف سدیم و ادویه را در غذاهای خود به حداقل برسانند.
 • اکثر بیماران پس از گذشت 5 روز از عمل زیبایی پلک می توانند استحمام کنند اما بهتر است جهت اطمینان خاطر ، بیماران در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنند.

نتیجه جراحی زیبایی پلک

نتیجه جراحی پلک ، بستگی به جراح زیبایی پلک و رعایت مراقبت های پس از جراحی بیمار دارد. همان طور که گفتیم میزان موفقیت عمل زیبایی پلک بستگی به تخصص و تجربه دکتر زیبایی دارد اما در حالت کلی بیماران پس از اتمام جراحی زیبایی پلک ممکن است دچار تاری دید ، قرمزی ، تورم ، کبودی ، ریزش اشک ، خشکی چشم ، درد خفیف و غیره شوند که این موارد کاملا طبیعی می باشند بنابراین بیماران نگران نشوند آن ها می توانند با انجام مراقبت های صحیح روند بهبود را تسریع بخشند. اگر بیمارانی که قصد این جراحی را دارند به پزشک بی مهارت مراجعه کنند ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای آن ها به وجود آید ، به همین جهت می گوییم نتیجه جراحی پلک بسته به انتخاب جراح زیبایی تغییر می کند.

عوارض جراحی زیبایی پلک

در کل  انجام این پروسه زیبایی ، جراحی سخت و طاقت فرسا نمی باشد و برای بیماران خطرناک نیست ، همچنین مراقبت های بعد از جراحی پلک بسیار آسان است. اما اگر عمل پلک توسط جراحی بی تجربه و بی مهارت انجام شود امکان به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل درد شدید ، عفونت ، خونریزی ، غیرقرینگی پلک ها ، باز ماندن چشم ها و غیره وجود دارد.

هزینه جراحی پلک در تهران

مواردی مانند تجربه جراح بلفاروپلاستی ، شرایط بیمار ، دستمزد جراح زیبایی صورت ، هزینه اتاق عمل ، هزینه پرسنل اتاق عمل ، گستردگی جراحی زیبایی پلک و غیره در قیمت نهایی عمل زیبایی پلک تاثیر گذاراند در نتیجه بیمار باید ابتدا توسط جراح پلک معاینه شود سپس هزینه نهایی عمل پلک مشخص گردد.

مراقبت از زخم ها بعد از جراحی پلک

 • یکی از نکات مهمی که باید بعد از انجام جراحی پلک مورد توجه قرار بگیرد کنترل تورم و التهاب پلک می باشد که برای این منظور باید به صورت غیر مستقیم از کمپرس یخ استفاده نمایید. توصیه می شود در روز اول بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی هر یک ساعت ، برای 15 دقیقه از کمپرس استفاده کنید.
 • معمولا بعد از انجام این جراحی پانسمانی روی پلک قرار داده نمی شود و تنها از پمادهای ضد عفونی و چرب کننده در پشت پلک استفاده خواهد شد. این کرم ها ممکن است در روزهای ابتدایی احساس تاری در دید ایجاد کند که موقتی بوده و به مرور برطرف می شود ؛ بنابراین اگر بعد از عمل این احساس را داشتید نگران نشوید.
 • اگر از جای بخیه ها خونریزی داشتید ، می توانید یک گاز استریل روی زخم ها به آرامی قرار دهید و بلافاصله از کمپرس سرد استفاده کنید اگر خونریزی متوقف نشد و یا شدید بود لازم است حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • به منظور مراقبت از بخیه ها و جای برش های جراحی لازم است از دستکاری کردن ، خارش و ماساژ دادن پلک ها و چشم پرهیز نمایید. و بعد از 5 روز برای کشیدن بخیه های به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • برای محو شدن جای زخم ها به چندین ماه زمان نیاز است. از طرفی برش های این جراحی ظریف بوده و در پشت پلک ایجاد می شوند به همین دلیل به راحتی قابل مشاهده نمی باشند. توصیه می شود بعد از گذشت 10 روز به مدت 2 ماه از کرم های ترمیم کننده استفاده شود.
 • در مراقبت های بعد از جراحی پلک توصیه می شود از آرایش کردن چشم ها تا 2 هفته بعد از عمل خودداری نمایید.
 • برای کنترل کاهش ورم پلک ها توصیه می شود از مصرف نمک خودداری کنید و بیشتر آب و مایعات بنوشید. همچنین بهتر است تا 4 روز از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیادی دارند ، خودداری نمایید. استراحت کردن و استفاده از دو بالش و ایجاد زاویه مناسب در سر در کاهش تورم بعد از عمل بلفاروپلاستی موثر بوده و پیشنهاد داده می شود.

آیا بعد از جراحی پلک می توان رانندگی کرد ؟

به دلیل تورم و استفاده از داروها ممکن است اختلالاتی در دید وجود داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود تا زمان بهبودی از رانندگی کردن خودداری نمایید.

فعالیت بعد از جراحی پلک

توصیه می شود به مدت 4 روز استراحت کاملی داشته باشید. در این مدت از خندیدن و زیاد صحبت کردن خودداری کنید ؛ زیرا موجب ایجاد فشار به چشم ها می شود. همچنین لازم است از انجام فعالیت های سنگین نظیر ورزش کردن ، بلند کردن اجسام سنگین و غیره تا یک ماه خودداری شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها