مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک : جراحی پلک ، را در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی می نامند که به منظور درمان افتادگی و برطرف کردن کیسه های اضافی چربی پلک انجام می شود ؛ این جراحی باید تحت نظر فوق تخصص پلاستیک با یکی از روش های بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل در مدت زمان حدودا 2 الی 3 ساعت انجام شود ، مدت زمان جراحی پلک بسته به مواردی هم چون وسعت جراحی پلک ، پیچیدگی عمل پلک و غیره تغییر می کند به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی برای آن معین کرد.

اگر بیمارانی که جراحی پلک انجام داده اند ، مراقبت های پس از جراحی پلک را جدی بگیرند و آن ها را رعایت کنند ، دوره نقاهت کوتاه تری خواهند داشت از این رو ما در این مقاله می خواهیم شما را با مراقبت های قبل و بعد از جراحی پلک آشنا کنیم.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

اقدامات قبل از جراحی پلک

 1. نتیجه جراحی پلک با انتخاب جراح پلک رابطه ای مستقیم دارد ، بنابراین انتخاب جراح پلک اولین و مهم ترین اقدام قبل از انجام عمل پلک می باشد.
 2. برای انجام جراحی پلک ، جراح پلک باید از تمام سوابق پزشکی بیمار مطلع باشد به همین منظور اطلاعات دقیق و کاملی به پزشک معالج خود بدهید.
 3. افرادی که قصد انجام عمل زیبایی پلک را دارند ، باید مدتی قبل از شروع جراحی پلک از مصرف داروهایی که باعث انعقاد خون می شود اجتناب کنند.
 4. مصرف سیگار و الکل باعث ایجاد اختلال در حین جراحی پلک می شود ، زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی در حین اکسیژن رسانی شوند به همین منظور توصیه می شود بیماران مدتی قبل از شروع جراحی بلفاروپلاستی ، مصرف این موارد را قطع کنند.
 5. به منظور رعایت بهداشت فردی ، بیماران باید روز قبل از جراحی پلک استحمام کنند.
 6. افرادی که به منظور انجام عمل زیبایی پلک ، به بیمارستان مراجعه می کنند بهتر است با یک همراه در بیمارستان حضور یابند و هم چنین باید سوابق پزشکی خود را نیز به همراه داشته باشند.
 7. در صورتی که جراح پلک ، برای بیمار دارو تجویز کرده است مصرف آن ها ضروری می باشد بنابراین بیماران نباید در مصرف آن ها کم کاری کنند.
 8. بانوان در روزی که جهت جراحی پلک به بیمارستان مراجعه می کنند بهتر است بدون آرایش باشند.
 9. افرادی که به منظور جراحی پلک به بیمارستان مراجعه می کنند باید ناشتا باشند ؛ به همین منظور توصیه می شود از 8 ساعت قبل از شروع جراحی پلک خوردن و آشامیدن پرهیز کنند.

مراقبت های بعد جراحی پلک

 • اغلب بیماران پس از اتمام جراحی پلک ، دچار تورم و کبودی می شوند که میزان آن ها بستگی به پوست بیماران دارد ، بیماران می توانند به منظور کاهش ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنند. توصیه می شود بیماران چند بار در روز به مدت 30 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنند.
 • همانطور که توصیه می شود بیماران قبل از جراحی پلک از مصرف داروهای منعقد کننده خون پرهیز کنند ، پس از اتمام جراحی پلک نیز بیمار باید همان رویه را در پیش بگیرد ، زیرا ممکن است مصرف این موارد باعث شروع خونریزی در بیماران شود.
 • افرادی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، حداقل باید به مدت 48 ساعت استراحت مطلق کنند و تا مدتی ، انجام فعالیت هایی مانند تلویزیون تماشا کردن ، کتاب خواندن و غیره که باعث فشار آمدن به چشم می شود را کم کنند.
 • بیمارانی که به تازگی جراحی پلک انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و به پشت بخوابند ؛ هم چنین بهتر است در هنگام خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند تا سر نسبت به بدن در مکان بالاتری قرار گیرد ، این کار در کاهش ورم تاثیر به سزایی دارد.
 • افرادی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، باید تا مدتی جهت شستشوی چشم خود از سرم شستشوی مخصوص استفاده کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

برخی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • جراح پلک ، به بیماران توصیه می کنند تا مدتی به منظور رفع خشکی چشم از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.
 • به بانوانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، توصیه می شود تا مدتی از آرایش کردن چشمان خود اجتناب کنند.
 • پس از جراحی پلک ، بیماران باید از انجام فعالیت های سنگین تا زمان بهبودی خودداری کنند.
 • اشخاصی که جراحی بلفاروپلاستی انجام داده اند ، باید از مصرف داروهایی هم چون ژلوفن و پروفن که رقیق کننده خون هستند پرهیز کنند زیرا با مصرف این داروها خطر خونریزی افزایش می یابد.
 • جراحان پلک تا مدتی پس از بلفاروپلاستی ، بیماران را از مصرف لنز منع می کنند.
 • معمولا جراح پلک ، برای اکثر بیماران دارو و پماد تجویز می کند که استفاده از آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • جراح پلک توصیه می کند ، افرادی که جراحی پلک انجام داده اند تا مدتی در خارج از منزل از عینک آفتابی استفاده کنند ؛ در برخی از موارد استفاده از عینک با شیشه های تیره در داخل منزل نیز توصیه می شود.
 • بیماران پس از جراحی پلک ، جهت بهبودی سریع تر باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند برای نمونه باید پس از جراحی از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنند و هم چنین تا مدتی  مصرف سدیم و ادویه را در غذاهای خود به حداقل برسانند.
 • اکثر بیماران پس از گذشت 5 روز از عمل زیبایی پلک می توانند استحمام کنند اما بهتر است جهت اطمینان خاطر ، بیماران در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنند.

نتیجه جراحی زیبایی پلک

نتیجه جراحی پلک ، بستگی به جراح پلک و رعایت مراقبت های پس از جراحی بیمار دارد.

همان طور که گفتیم میزان موفقیت جراحی پلک بستگی به تخصص و تجربه جراح پلک دارد اما در حالت کلی بیماران پس از اتمام جراحی پلک ممکن است دچار تاری دید ، قرمزی ، تورم ، کبودی ، ریزش اشک ، خشکی چشم ، درد خفیف و غیره شوند که این موارد کاملا طبیعی می باشند بنابراین بیماران نگران نشوند آن ها می توانند با انجام مراقبت های صحیح روند بهبود را تسریع بخشند.

اگر بیمارانی که قصد جراحی پلک را دارند به پزشک بی مهارت مراجعه کنند ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای آن ها به وجود آید ، به همین جهت می گوییم نتیجه جراحی پلک بسته به انتخاب جراح پلک تغییر می کند.

عوارض جراحی زیبایی پلک

در کل جراحی پلک ، جراحی سخت و طاقت فرسا نمی باشد و برای بیماران خطرناک نیست ، اما اگر عمل پلک توسط جراحی بی تجربه و بی مهارت انجام شود امکان به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل درد شدید ، عفونت ، خونریزی ، غیرقرینگی پلک ها ، باز ماندن چشم ها و غیره وجود دارد.

هزینه جراحی پلک

مواردی مانند تجربه جراح پلک ، شرایط بیمار ، دستمزد جراح پلک ، هزینه اتاق عمل ، هزینه پرسنل اتاق عمل ، گستردگی جراحی زیبایی پلک و غیره در قیمت نهایی عمل زیبایی پلک تاثیر گذاراند در نتیجه بیمار باید ابتدا توسط جراح پلک معاینه شود سپس هزینه نهایی عمل پلک مشخص گردد.