بلفاروپلاستی

با گذشت زمان و کهولت سن عوارضی همچون شل شدن و افتادگی در پلک ها ایجاد می شود که موجب پیر به نظر رسیدن چهره و در نتیجه شکایت افراد می شود ، با انجام بلفاروپلاستی یا جراحی پلک می توان مشکلات ظاهری پلک را رفع نمود. در این مقاله توضیحاتی در رابطه با این جراحی زیبایی که مورد تایید دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران ، می باشد را خدمت تان شرح داده ایم.

 

بلفاروپلاستی - دکتر محمد ابراهیمی

 

بلفاروپلاستی چیست ؟

چشم یکی از اجزای مهم زیبایی صورت است و بلفاروپلاستی ، می تواند نقش حیاتی در هماهنگی صورت داشته باشد. جراحی پلک یکی از معمول ترین جراحی های زیبایی صورت است. علائمی مانند چشم خسته ، پوست اضافی ، افتادگی پلک یا حلقه تیره دور چشم ، ممکن است از جراحی پلک بهره مند شود. این جراحی همچنین می تواند با سایر روش های جوان سازی پوست و صورت مانند لیفت ابرو یا میانه صورت ، لیزر یا رویش مجدد شیمیایی پوست ادغام شود.

ضرورت بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی با زیبایی ابرو و گونه ، جوان سازی صورت ارتباط مستقیم و مثبتی دارد. جراحی پلک بالا و پایین ، برای درمان پوست اضافی و یا چربی چشم نقش حیاتی دارد. نگاه خسته شایع ترین دلیل جراحی پلک است. عوامل ارثی و تغییر شکل ، با افزایش سن می تواند باعث افتادگی پوست و بافت های زیر پوست می شود ؛ در نتیجه بیرون زدگی چربی لایه های زیرین چشم باعث ایجاد “پلک سنگین” می شود ، که معمولاً با برجستگی در قسمت داخلی پلک همراه است. این جراحی می تواند پوست ، عضله و چربی اضافی در پلک پایین و عدم تقارن پلک ها را از بین ببرد. پتوز یا افتادگی پلک بالا ، می تواند بینایی را مسدود کند. ممکن است نتوانید دید جانبی کاملی داشته باشید. در این حالت جراحی پتوز ، برای رفع این انسداد و بهبود بینایی انجام می شود.

کاندیدای بلفاروپلاستی

 • افرادی که اطراف چشم های شان به طور ارثی پف داشته و به همین دلیل چهره شان خسته و غمگین به نظر می رسد.
 • اشخاصی که از لحاظ فیزیکی سالم بوده و پلک های شان افتاده است.
 • افرادی که به بیماری های چشمی مبتلا نیستند.
 • خانم هایی که ناحیه بالای پلک آن ها ناهموار و کوچک بوده و به همین علت نمی توانند پلک های شان را آرایش کنند.
 • افرادی که به دلیل افتادگی بیش از اندازه پلک های شان ، دید و بینایی آن ها با اختلال مواجه شده است.

 

بلفاروپلاستی - دکتر محمد ابراهیمی

 

نحوه انجام جراحی پلک

بلفاروپلاستي یا جراحی زیبایی پلک در اکثر موارد تحت بی حسی موضعی و در برخی موارد تحت بیهوشی کامل انجام می شود. بعد از اینکه فرد بی حس یا بیهوش شد ، جراح پلک خوب در تهران برای انجام اصلاحات و اعمال تغییرات لازم برشی را در میان چین ها طبیعی پلک ایجاد می نماید و سپس پوست اضافی و چربی اضافی را حذف کرده و محل برش را بخیه می زند.

طول درمان بلفاروپلاستی

طول درمان جراحی پلک در هر فرد متفاوت بوده و در صورت رعایت مراقبت های بعد از عمل پلک ، طول دوران نقاهت کاهش خواهد یافت. در صورت تمایل برای اطلاع از مراقبت های بعد از بلفاروپلاستي ، به مقاله جراحی پلک دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح زیبایی در تهران ، مراجعه نمایید.

بلفاروپلاستی با لیزر

چنانچه در رابطه با جراحی پلک در گوگل جستجو کرده باشید با عباراتی همچون رفع مشکلات پلک با لیزر ، پلاسماجت برای افتادگی پلک ها و غیره مواجه می شوید که تاثیر زیادی در برطرف کردن ایرادات پلک نداشته و بعضاً عوارضی را نیز در پلک ایجاد می نمایند. جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستي تنها روشی است که چنانچه توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مجرب انجام شود تمامی مشکلات موجود در پلک ها را رفع خواهد کرد.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

چنانچه پلک های فرد توسط یک فوق تخصص باتجربه جراحی شود عوارض خاصی جز بروز مقداری تورم ، التهاب و کبودی برای او نخواهد داشت.

 

بلفاروپلاستی - دکتر محمد ابراهیمی

 

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

افراد قبل از انجام جراحی پلک باید در رابطه با نکاتی که رعایت آن ها در بهتر سپری شدن دوران نقاهت و کاهش احتمال عوارض ناشی از این جراحی زیبایی نقش دارند اطلاعات کافی را کسب کرده و در رعایت آن ها کوشا باشند.

 1. قبل از هر اقدامی بهترین پزشک در زمینه جراحی پلک را انتخاب کنید.
 2. بعد از اینکه پزشک تان را انتخاب کردید با صحبت در رابطه با انتظارات تان ایشان را از سلیقه خود آگاه کنید.
 3. استنشاق دود ، مصرف مشروبات الکلی ، استعمال دخانیات و مصرف مواد حاوی نیکوتین موجب کاهش اکسیژن خون شده و ممکن است در حین جراحی مشکل ساز شود لذا به مدت 2 هفته قبل از بلفاروپلاستی از مصرف آن ها خودداری کنید.
 4. به سوال هایی که پزشک در رابطه با مصرف داروهای خاص ، ابتلا به بیماری های مزمن و به طور کلی وضعیت سلامت تان می پرسد به طور صادقانه پاسخ دهید.
 5. در صورت استفاده از داروهایی همچون وارفارین بهتر است به مدت 2 هفته پیش از جراحی پلک مصرف آن ها را قطع کنید زیرا ممکن است منجر به خونریزی در حین جراحی شوند.
 6. پزشک برای اطمینان حاصل کردن از اینکه شرایط لازم برای جراحی پلک را دارید یکسری آزمایشات را برای تان تجویز می کند که شما ملزم به انجام و تحویل هر چه سریع تر آن ها به پزشک تان هستید.
 7. شب قبل از جراحی پلک دوش بگیرید با این کار تا چند روز نیاز به استحمام نخواهید داشت.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

 • به دلیل اقداماتی همچون ایجاد برش در پوست و حذف چربی های اضافی که پزشک به منظور اصلاح ایرادات موجود در پلک در آن اعمال می کند مقداری تورم و کبودی در پلک ها بروز خواهد کرد که کاملاً طبیعی است.
 • برای جلوگیری از تشدید تورم از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها نمک زیادی استفاده شده است خودداری کنید.
 • از دستکاری کردن پلک ها و مالش دادن آن ها بعد از بلفاروپلاستی ، بپرهیزید.
 • در صورت احساس درد تنها از مسکن هایی که پزشک مصرف آن ها را برای تان مجاز دانسته است استفاده کنید.
 • به دلیل اینکه جراحی زیبایی پلک تحت بیهوشی انجام می شود لذا داشتن سرگیجه و حالت تهوع بعد از آن کاملاً طبیعی است.
 • داروها و پمادهایی که پزشک برای تان تجویز کرده است را سر وقت و به طور کامل مصرف نمایید.
 • از استنشاق دود و مصرف دخانیات بپرهیزید.
 • سعی کنید از لباس های دکمه دار استفاده کنید که به پلک های تان آسیبی وارد نشود.

 

بلفاروپلاستی - دکتر محمد ابراهیمی

 

سایر مراقبت های بعد از جراحی

 1. یکی از بستگان یا دوستان در 24 تا 48 ساعت اول همراه با شما بماند.
 2. ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد ، اما تاری دید بعد از هشیاری را خواهید داشت. مسئله نگران کننده و دلیلی بر عدم موفقیت جراحی ناموفق نخواهد بود. تاری دید دلیل استفاده از لایه ضخیم پماد آنتی بیوتیکی ، برای جلوگیری از خشک شدن چشم است. پماد باید به مدت یک هفته و چهار بار در روز ، در داخل چشم و زخم ها استفاده شود.
 3. برای جلوگیری از خشکی چشم قطره های اشک مصنوعی نیز تجویز می شود. به مدت 24 تا 48 ساعت پس از جراحی ، باید از کیسه های یخ استفاده شود. همچنین باید در حالت نشسته و با استفاده از چند بالش ، برای کاهش تورم و جلوگیری از تجمع مایعات بخوابید.
 4. از انجام هرگونه فعالیت سنگین ، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش شدید حداقل به مدت 7 روز ، کاملاً خودداری کنید. با این حال ، باید تحرک داشته باشید ، بنابراین توصیه می کنیم برای شروع به آرامی راه بروید.
 5. دو هفته اول توصیه می شود ، از عینک آفتابی تیره استفاده شود ، تا از تحریک چشم در برابر باد یا آفتاب محافظت کند. در دوره نقاهت چشم به راحتی خسته می شود ، استراحت در طول روز به دفعات را حتما داشته باشید.
 6. تورم و کبودی متوسط بسیار طبیعی است ، گر چه شدت آن از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. هرگونه درد بعد از جراحی معمولاً ناچیز بوده و با داروهای مسکن ، قابل کنترل است.
 7. یک تا دو روز بعد از جراحی بلفاروپلاستی ، می توانید حمام کنید یا دوش بگیرید. بهتر است موهای خود را در سینک ظرفشویی با کمک شخص دیگری بشویید. برای استحمام گردن و سایر اندام های بدن ، می توانید از سر دوش کمک بگیرید.

بهترین سن برای انجام بلفاروپلاستی چه سنی است؟

توصیه‌ها نشان می‌دهد که بهترین زمان برای انجام بلفاروپلاستی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و از عوامل متعددی مانند وضعیت سلامت، نوع مشکل، و تحمل بیمار نسبت به جراحی تابع است. با این حال، بسیاری از پزشکان پلاستیک پیشنهاد می‌دهند که بهترین زمان برای این عمل در سنین بالای ۳۵-۴۰ است.

در این بازه سنی، پوست و بافت‌های پلک که به طور طبیعی به دلیل پیری و کاهش کلاژن ضعیف شده‌اند و باعث بروز چین و چروک در این منطقه می‌شوند، می‌توانند به خوبی به این نوع جراحی پاسخ دهند. همچنین، در این سنین خطر بروز عوارض جانبی کمتر است و بازگشت به وضعیت طبیعی پس از عمل نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

روش خوابیدن پس از انجام عمل بلفاروپلاستی

برای خوابیدن پس از انجام عمل بلفاروپلاستی، توصیه می‌شود که چندین بالش زیر سر قرار داده شود. می‌توانید دو یا سه بالش را زیر سر قرار دهید تا ارتفاع سر بالاتر از سطح بدن باشد. این کار بهبود سریع‌تر ورم اطراف چشم را تسهیل می‌دهد.

استحمام پس از عمل جراحی پلک

تا زمانی که پزشک متخصص اجازه ندهد، بهتر است از شستن سر و صورت خودداری کنید. معمولاً لازم است که برای اینکه بتوانید سر یا صورت خود را هنگام استحمام بشوید، حدود ۵ روز پس از جراحی صبر کنید. در این مدت می‌توانید بدن، دست‌ها و پاها را بشویید و هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد، اما آب نباید به سر و صورت برخورد کند.

پس از گذشت روز پنجم و پس از تأیید پزشک بر اساس وضعیت شما، می‌توانید با استفاده از یک پارچه نرم زیر چشم‌ها را تمیز کنید. همچنین در روزهای اولین شستن سر و صورت، از شامپوی بچه یا محصولات ملایم برای شستن موها و صورت استفاده کنید. برخی افراد عادت دارند پس از استحمام از کرم‌های پوستی استفاده کنند. لازم به ذکر است که حداقل تا دو هفته پس از عمل جراحی، از استفاده از هر گونه مواد آرایشی و بهداشتی مانند کرم‌های پوستی خودداری کنید.

هزینه جراحی زیبایی پلک

تعیین هزینه جراحی پلک به عوامل بسیاری از جمله دستمزد فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران ، میزان ایرادات موجود در پلک و غیره بستگی دارد. لازم به ذکر است که هزینه جراحی پلک پایین بیشتر از هزینه جراحی پلک بالا می باشد.

کاربردهای بلفاروپلاستی

از کاربردهای جراحی پلک به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • شل شدگی و افتادگی پوست پلک بالا درمان می شود.
 • افتادگی های پلک و سنگینی پوست اضافه که موجب اختلال در دید شده است ، بهبود پیدا می کند.
 • پف و تورم پلک و زیر چشم برطرف خواهد شد.
 • چین و چروک های ظریف اطراف چشم از بین خواهد رفت.

سوالات متداول در مورد جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

مدت زمان عمل جراحی پلک چقدر است ؟

بلفاروپلاستی عمل سرپایی بوده و معمولا در مدت 1ساعت انجام می شود و فرد بلافاصله بعد از عمل می تواند به خانه باز گردد.
سن مناسب برای عمل بلفاروپلاستی

برای این جراحی سن خاصی در نظر گرفته نمی شود ؛ زیرا ممکن است برخی افراد در سنین جوانی پلک های افتاده داشته باشند. اما جراحی پلک بیشتر در سنین 40 تا 50 سال انجام می شود.

جراحی زیبایی پلک با بی حسی انجام می شود یا بیهوشی ؟

جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر محمد ابراهیمی ، بهترین جراح پلک در تهران با بی حسی موضعی انجام می شود.

آیا می توان جراحی پلک فوقانی و تحتانی را همزمان انجام داد ؟

بله انجام این دو جراحی به صورت همزمان هیچ منعی ندارد. اما در این رابطه ، شرایط و تصمیمات بیمار در نظر گرفته می شود و ممکن است در برخی مواقع انجام جراحی پلک بالا و پایین در دو مرحله پیشنهاد داده شود.

چند روز قبل از بلفاروپلاستی باید مصرف آسپرین را قطع کرد ؟

لازم است مصرف داروهای ضد انعقادی خون مانند آسپرین حداقل یک هفته قبل از جراحی زیبایی پلک قطع شود. اما توصیه می شود قبل از قطع دارو با پزشکی که داروی آسپرین را برای شما تجویز نموده است ، مشورت نمایید.

آیا برای جراحی پلک لازم است ناشتا باشیم ؟

بله به بیماران توصیه می شود حداقل 6 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نکنند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها